Tedavi Sonrası ÖnerilerTedavisi biten hastalar için önerileri

Ortodonti uzmanınız, dişlerinizin yeteri kadar düzeldiğini gördüğü zaman braket ve telleri ağızdan uzaklaştırır. Bu durum çoğu hasta için büyük bir mutluluk kaynağı olup aslında yeni bir tedavi döneminin başlangıcıdır. Bu dönemin adı pekiştirme tedavisidir.

Dişler ortodontik kuvvetler ile ideal ve yeni konumlarına alındıklarında, diş çevre dokularının bu duruma alışması için belirli bir süre gereklidir. Bu süre pekiştirme sürecidir ve çeşitli ağız içi aygıtlar ile dişlerin yeni yerlerinde kalmaları sağlanır. Pekiştirme tedavisi uygulanmazsa, dişler eski posizyonlarına dönme eğiliminde olurlar. Bu durumu kısaca; kırılan kolun yanlış kaynamaması için alçıya alınmasına benzetebiliriz.

Pekiştirme tedavisi için “retainer”lar kullanılır. Retainerlar farklı şekillerde üretilebilirler. Ortodonti uzmanınız sizin için en uygun “retainer”ı uygulayacaktır. Pekiştirme tedavisi; elde edilen estetiğin, harcanan emeğin ve zamanın boşa gitmemesi için çok önemlidir. En az tedavi dönemi kadar ilgi ve sabır gerektirir.

Nevşehir Ortodonti Kliniği Ortodonti Uzmanı Dr. Zehra UZ AKPINAR
2017 © Tüm hakları saklıdır.


İLETİŞİM

Adres: Yeni Mah. Sahil Sok. No:24/4 Nevşehir/Merkez

(Nissara AVM yanı, Osmanlı Kahvecisi üst katı)

Telefon: 0384 212 00 11

Gsm: 0554 177 11 50

E-posta: bilgi@nevsehirortodonti.com.tr