Tedavi Seçenekleri1. Metal Braketlerle ortodontik tedaviDayanımları yüksek olup gelişen teknoloji sayesinde oldukça küçük boyutlarda üretilebilmektedir. Çeşitli lastikler ile renklendirilip, çocuklar için eğlenceli hale getirilebilirler. Estetik olarak hastalar tarafında kabul edilmediği durumda diğer braket çeşitleri değerlendirilebilir.

2. Şeffaf Braketlerle ortodontik tedavi


Seramik veya kompozit esaslıdırlar. Diş rengi ile uyumlu olmaları fark edilmelerini zorlaştırır. Metal braketlerin uygulanabildiği her durumda uygulanabilir. Fakat üretim maaliyetleri biraz daha yüksektir. Tedavi sürecinde estetik beklentileri yüksek olan hastalar tarafından tercih edilmektedir.

3. Kapaklı Braketlerle ortodontik tedaviMetal veya seramik esaslı olabilirler. Diş telini braketler üzerinde tutan mekanizma braketin üzerinde mevcut olduğu için tellerin braketlere tutunmasını sağlayan lastik ligatür veya metal ligatür tellerinin kullanımına gerek kalmaz. Kapaklı braketler ile dişlerin hareketi kolaylaşır ve tedaviler daha kısa sürede tamamlanır. Bir diğer avantajı da standart braketlere gore hijyenik olmalarıdır.

4. Telsiz Ortodontik Tedavi (Şeffaf Plak-Aligner-Invisalign)Kişiye özel üretilen, belirli sayıdaki şeffaf plaktan oluşmaktadır. Ağız içinde fark edilmeleri oldukça zordur. Her plak 2 hafta boyunca kullanılır ve daha önceden planlandığı şekilde dişleri hareket ettirir. Günde 22 saat kullanılması gerekmektedir. Kullanılan yazılım ile birlikte tedavi protokolü ve tedavi sonunda elde edilecek diş estetiği hastaya görsel olarak sunulabilir. Günlük hayata diğer tedavi alternatifleri kadar müdahale etmez. Sadece sertifikalı ortodontistler tarafından uygulanabilir

5. Lingual ortodontiOrtodontik tedaviler içerisinde en az fark edilebilir olanıdır. Braketler dişlerin arka yüzeylerine tutunurlar. Kişiye özel üretilebilir veya standart üretimler tercih edilebilir.

6.Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi (AcceleDent)


Günde sadece 20 dakika kullanım ile ortodontik tedaviyi hızlandıran, Amerika Birleşik Devletleri-FDA onaylı bir aygıttır. Çalışma prensibi; titreşim üreterek, dişlerin hareket ettiği kemik dokusunda bireysel biyolojik faaliyetleri artırmak dolayısıyla diş hareketini hızlandırmaktır. Diş hareketinin hızlandırılmasıyla toplam tedavi süresi kısalabilmektedir.

7. Ortognatik Cerrahi

Yetişkinlerde alt ve üst çene kemiğine ait bozuklukların düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi bir yöntemdir. Hastane şartlarında, genel anestezi altında yapılır. Ortodonti uzmanı ve plastik cerrah/çene cerrahisi uzmanı beraber çalışır. Sadece tel tedavisi veya sadece cerrahi yeterli değildir.

Nevşehir Ortodonti Kliniği Ortodonti Uzmanı Dr. Zehra UZ AKPINAR
2017 © Tüm hakları saklıdır.


İLETİŞİM

Adres: Yeni Mah. Sahil Sok. No:24/4 Nevşehir/Merkez

(Nissara AVM yanı, Osmanlı Kahvecisi üst katı)

Telefon: 0384 212 00 11

Gsm: 0554 177 11 50

E-posta: bilgi@nevsehirortodonti.com.tr